CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2
Re: Vliv uzemnění antény na příjem
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 05.01.2019 12:39

OPRAVA

Zkus také DX spojení, např. s USA amatéry.
http://hellsoft.cz/ok1ike/kuk/cb_usa.jpg

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Gucky (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.02.2019 21:46

Tak, zkusil jsem dalsi anteny.
1)ramova antena postavena home-made, celkem uzkopasmova (SWR 1,2). Umistena na stejnem miste jako predesla 5/8. Prijem o neco slabsi nez 5/8 (vse cca o 2S slabsi), vysilat jsem s tim moc nezkousel.
2) 1/4 Sirio Signal Keeper, porod byl to naladit (SWR 1,4). Umisteno na tomtez miste s vísledky velice podobnymi jako s ramovkou. Tentokrat jsem zkousel i vysilani a pokles signalu u protistanice je take cca 2S a radio ze 4 na lepsi 2.
3) President Himalaya 1/2 (SWR 1,1). Opet na stejnem miste. Oproti puvodni 5/8, prijem skoro srovnatelny, na vysilani u protistanice horsi o 1S, ale radio skoro stejny jako s 5/8.
4) dratova antena 1/1 (smerova). Opet na stejnem miste. Prijem se zvedl oproti 5/8 o 1S az 2S. Pri vysiláni znatelne zlepseni cca o 3S az 4S (ze 4S na blikajici ukazatel 8S), radio ze 4 na cistou 5.

- Zkusil jsem vymenit stavajici kabel (delka 25m) RG213U za AIRCELL 7 (z prace), bez nejmensiho rozdilu.
- Referencni protistanice je cca 25 km 1/2 na strese (Brno, Stred - Velke Popovice). Druha cca 12km zaveska (Brno, Stred - Lelekovice)

Ve vsech pripadech mam stale ruseni 4S az 5S (dle anteny - rucka ukazuje dokonce 7S, ale kdo vi jak to ukazuje)), cili slabsi stanice nez 5S neberu vubec. Zkousel jsem nainstalovat stanici do auta (DNT RALYE + SIRIO Super 9). Ruseni je pred domem skoro stejny, pri ceste po ulici se mirne zvysi a na konci ulice klesne na 1S. Cili mi to tu proste nekdo cca ob dva domy rusi (bydlim v radovce cca 10ti domu).

Datum: 18.02.2019 17:15

A i po precteni dalsi spousty clanku stale nevim, jak se projeví nebo jestli se projevi na prijem uzemneni 5/8 anteny na strese. Uz vím jak by mela byt minimalne vysoko, jak postavit ramovou ci dratovou antenu. Ale nikde neni jasne napsano napr. : "kdyz to vole neuzemnis chytnes kulovy" nebo "kdyz to neuzemnis bude to vysilat na ...". Proste vsude pisi jak to ma byt spravne, ale co se stane, kdyz to tak neni to netusim. Pravdepodobne, kdyz ma byt antena uzemnena a neni, tak to bude mit neblahy vliv. Ale jaky vliv? A muze mi to potom nejak pomoci s tim mistnim rusenim? Nevim a pravdepodobne dokud nedodelam bleskosvod, tak se to nedozvim.

Kdosi tu psal, cituji "No ano, Komu není rady, tomu není pomoci.
Než si na chvilku zapnout mozek, raději chce přesný kuchařský recept. "
No a na co tu to forum je, kdyz se zadost o radu takto odbije. A abych navazal, ano presny kucharsky recept ve forme odpovedi typu, "Ano, po uzemneni se to muze zlepsit v pripade ..." nebo "Ne uzemneni na to nema vliv" by se mi moooc hodila. Protoze by mi usetrila spoustu casu a spoustu namahy. A to je hlavni duvod proc se na neco ptam a taky podle me hlavni duvod skolstvi ve svete.

Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 18.02.2019 17:18

Pokud nepožaduješ ochranu před atmosférickou elektřinou, je to fuk.

Datum: 18.02.2019 17:21

Tak mne napadá, ptal jsi se na uzemnění, nebo protiváhu?

Datum: 18.02.2019 17:40

Antena protivahy nebo radialy ma, ale umenit to momentalne nejde, bo bleskosvod dole u zemnicu shorel.

Datum: 18.02.2019 17:42

... mam skoro chut zvolat HEUREKA, konecne jasna odpoved ...

Datum: 18.02.2019 18:18

Sejdeme se u jezera Gošun.

Datum: 09.03.2019 22:35

Jeste me napadlo pouzit balun na odruseni statickeho ruseni. Ale nikde jsem nevidel pouziti balunu na vertikalni 5/8 antene na CB. Teoreticky by to pomoci mohlo.

Datum: 09.03.2019 23:13

Na vertikál je nejvýhodnější pahýl
[ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 29.04.2019 21:46

Konečně jsem vyšetřil nějakej čas a dorazil ten bleskosvod, pořídil "Téčko" a vyrobil pahýl. Chvýli trvalo jej pořádně doladit (konečná délka od ustí koaxu do konektoru po zkratovaný konec je 1833mm, kabel RG58), ale teď mam SWR stejné jako bez pahýlu a rušeni v některych částech dne není tak markantní než jak to bylo bez pahýlu. Časem se projeví jestli je to tím pahýlem nebo jen shoda okolností.

Každopádně mohu potvrdit, že vliv uzemnění antény na příjem nemá sebemenší vliv.

Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*6* + *8* =