CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
IC-R8500
Autor: Ondřej OK2TOP (109.164.108.---)
Datum: 15.05.2019 15:02

S tím jak Icom před pár lety uvedl na trh IC-R8600, začaly se konečně na eBay objevovat starší generace perfektního komunikačního přijímače IC-R8500 s cenami pod 20tis včetně poštovného.
Myslíte si, že je to v dnešní době ještě rozumná koupě? Vždycky jsem po něm tak trochu pošilhával, ale v cenách okolo 50tis to bylo mimo můj zájem. Teď o tom začínám docela uvažovat. Pro sledování analogového provozu by to myslím mohl být slušný přijímač.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: IC-R8500
Autor: OK1ZOO (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 15.05.2019 19:53

Jednoznačně.

I když se jedná o generačně starý přijímač, stále je to jeden z nejodolnějších přijímačů na trhu pro běžné civilní použití. Když si z něj vytáhneš diskriminátor (což základní výbavou zařízení),
tak z něj můžeš i dekódovat digitální provozy a to i za použití velmi kvalitních vstupních obvodů. To se nedá vůbec říct o mnohých dražších moderních přijímačích i s digitálem.

Co se týká třeba leteckého pásma, tak když opominu absenci kroku 8,33, který v podstatě v klidu můžeš obejít krokem 5 kHz, tak je to špička pro sledování leteckého pásma.

Ovládání je velmi jednoduché a dá se to naprogramovat i přes počítač.
Pokud máš nabídku pod 20 tisíc Kč, určitě se vyplatí nad tím popřemýšlet.

V současné době je jediným moderním přijímačem s podobnými parametry ICOM 8600 a ten je v úplně jiné cenové kategorii, takže já bych to rozhodně doporučil.

-zoo-

Datum: 15.05.2019 21:13

Ahoj Martine, díky za reakci.
Sehnal jsem jeden kus ve vynikajícím stavu (neosahaný, protože byl používán jako "remote") za cenu 16.400 vč. poštovného. Takže do toho jdu a splním si svůj dávný sen, mít tenhle "etalon" všech komunikačních přijímačů, HI!

Autor: OK1ZOO (82.100.46.---)
Datum: 16.05.2019 09:03

To je pěkná nabídka.

U tohoto rádia je pěkný, že můžeš třeba prohledávat letecké pásmo s otevřeným squelchem a pak slyšíš opravdu super slabé stanice a je jim rozumět. Je to dáno tím, že je to ještě klasický přijímač, takže má relativně malý vlastní šum a tak v AM provozu bez problému uchem detekuješ slabé stanice na hranici slyšitelnosti a to platí i o slabých FM stanicích.

Pamatuji si, že jsem byl tehdy v šoku, když jsem slyšel i u nás na severu v pohodě jihočeskou energetiku v blahé paměti trunkové sítě v pásmu VHF. Tu jsem do té doby na žádném přijímači doma na domácí anténu neslyšel.

zoo

Datum: 25.05.2019 14:10

Tak IC-R8500 už dorazil a jsem příjemně překvapený.
Stav je opravdu perfektní a funkčně bez jakýchkoliv závad. Podle sériového čísla to nebude úplně starý kus.

Když jsem ho kupoval, prodejce uváděl, že jsou na rádiu udělány nějaké "profesionální" modifikace - a opravdu - stanice má ze zadní strany vyvedeny nějaké neznámé signály a konektory. Bohužel bez osciloskopu a generátoru nemám jak zjistit, co to je.
Fotky jsou tady [www.rajce.net] a tohle jsou ty konektory - [www.rajce.net]

Podle ruských popisek a mých experimentů bych si tipnul na tohle:

"455" - bude pravděpodobně vyvedení IQ signálu z 3.MF (signál vyvedený z 2.MF je u R8500 standardně). Konektor je BNC.

"ВНЕШН" - bude pravděpodobně podle popisku vstup pro možnost připojení stabilního externího kmitočtu pro PLL syntézu. Konektor je BNC.

"ВНУТР" / "ОГ" - bude přepínač, který přepíná mezi signálem pro PLL závěs ("ВНУТР" je interní krystal a "ОГ" je vnější signál připojený na konektor "ВНЕШН"). Usuzuji tak i z toho, že při přepnutí do polohy "ОГ" se na displeji R8500 rozblikají číslice na displeji a přijímač přestane přijímat - což je známá chyba kdy nedošlo k záchytu PLL závěsu

Г1, Г2, Г3 - tady ani v nejmenším nedokážu odhadnout, co by to mohlo být. Navíc jsem si původně myslel, že jsou to konektory SMA, ale po bližším ohledání je to nějaký neznámý konektor. Možná by to mohlo souviset s tím, že prodejce uváděl, že přijímač má vestavěn širokopásmový MF zesilovač - 10.7 MHz se ziskem 40dBm. Že by zesílený signál pro externí dekodéry typu AOR ARD300? Ten totiž míval problémy, když se k němu připojil standardní MF výstup IC-R8500 z 10.7MHz (slabý signál) a musel se cca od 10dB zesílit. Ale kdo ví jak to je?

"УПР" - podle názvu bude pravděpodobně napájení, ale čeho, to netuším. Konektor opět neznámý.

Nicméně tyto modifikace na funkci přijímače žádný vliv nemají, takže mi nevadí, spíš by mě ale lákalo zjistit, k čemu slouží. Možná to zkusím vzít k někomu, kdo má potřebné vybavení a nebo to rádio otevřít a mrknout pod kapotu.
Do budoucna taky uvažuji o tom, že bych vyměnil podsvětlení displeje (původně žluté žárovky) za 12V LED (asi zelená barva, rozměr 5mm by měl být akorát).

Každopádně jsem plně spokojený a za tu cenu 16.400 Kč jsem taký stav a perfektní funkci ani nečekal :-)

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 25.05.2019 16:24

Ondro,
455 je kmitočet z mezifrekvence.
Je to i dodělávané na připojení RTL-SDR dongle jako panadaptéru.
Zkus to přes attenuátor 50/50 20dB připojit a spustit třeba HDSDR
Zřejmě byla možnost i připojení GPS/Glonass kmitočtového normálu
Tohle vypadá na Rusko
Je to i dodělávané na připojení RTL-SDR dongle jako panadaptér.
Tyhle rádia používali a ještě používají v RF jako senkundární přijímač pro vojska Radioelektronického boje.
Koupili levná rádia (v porovnání s Rohde a Schwarz to levné je) elegantní řešení. Icom je dodavatelem komunikační techniky i pro britskou armádu.
To co jsem viděl na jednom videu na trubce bylo vidět, že to nebastlili na kolenou, ale upravovali ve firmách celé výrobní série.

Datum: 25.05.2019 21:19

Ahoj Larry, máš naprostou pravdu - je to kupováno z Ruska přes eBay. Prodávající mimo jiné nabízel i další "zajímavá" rádia - například AOR AR ALPHA [www.aorja.com] - v ceně cca 125tis, což bylo vzhledem k perfektnímu stavu přijímače (originál balení) a ceně nového 250-300tis velice lákavé, ale peníze si zatím netisknu, tak jsem si musel nechat zajít chuť ... no už je stejně pryč.
Souhlasím, že ta úprava asi bude profi, kdo by se lisoval se štítky s popisky kdyby to dělal podomácku. Když jsem se na původ přijímače ptal, prodávající uvedl, že R8500 byla součástí dálkově počítačově ovládaného přijímacího komplexu a víc detailů neuvedl. Asi jsi teda trefil tak říkajíc hřebíček na hlavičku.
Seženu někde osciloskop a mrknu, co z těch konektorů leze ven.

Autor: OK1ZOO (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 26.05.2019 08:57

Mě to ani nepřekvapuje, použít dobře provedené vstupní obvody přijímače pro vlastní účely není není novinka i na krátkých vlnách se používali přijímače s lepšími obvody na vstupu a zpracovávala se pak MF k vlastnímů účelu. Gratuluji k novému rádiu.

Co se týká AOR AR ALPHA, to bych vůbec nedoporučoval. Měli jsme to půjčené před mnoha lety, když to ještě byla novinka, na DX Campu a měli možnost porovnat na velké anténě právě proti Icom 8500. Třeba v druhém leteckém pásmu ICOM bez diskuse vyhrál co se citlivosti týká. Na stejné anténě hrály UHF SatComy jak místní stanice a AORa lezlo něco zašumněného nesrozumitelného. Je to jeden z těch "profesionálních přijímačů" ale profesionálních jen cenou, nikoliv kvalitami. Z AORa vypadlo historicky jen několik slušných rádií - 7030, 5000 a 8600 (pro civilní použití za rozumné peníze). Ostatní jsou takové výstřely do tmy, buď cena neodpovídá kvalitě a nebo se to vůbec nepovedlo.

Bohužel pouze AOR dostane vojenský štempl, takže je musí používat armáda, ačkoliv je třeba ICOM (především poslední řady přijímačů) hravě parametrově strčí do kapsy.

zoo

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 26.05.2019 15:52

Ahoj,
k té věci poslal jsem ti privátní mail.
73! L.

Jméno: 
Email: 
Téma: