CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: PředchozíPrvní...548549550551552553554555556557558...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 553 z 610
Re: RŮZNÉ ZPRÁVIČKY
Autor: 1FLY (---.91.broadband17.iol.cz)
Datum: 06.04.2019 15:35

Ale pokecáš Jiří. Fyzikálně zdatný děda jednoho dětského kamaráda naučil důkladně obalit "zvonkáč" (drát používaný na DXy HI) opřený o cokoliv do nějaké měkké látky (fajn byla štrykovaná čepice) a poté byl útlum menší, než malý - cca pod 3dB HI.
Jinak plechovky od konzerv samozřejmě byly k dispozici i tehdy, fungovaly skvěle, ovšem tehdejší otevírací technologie vytvořily vždy střapatý ostrý okraj. Po neblahých zkušenostech s pořezáním rukou bylo rodičovstvem jejich používání striktně zakázáno, při jeho porušení byl povětšinou zákaz zdůrazněn i výpraskem. Ty kelímky byly jen papírové, ale ne od jogurtů - jogurty byly ve skle. Byly větší, než ty jogurtové a pocházely z nějaké kuchyňské suroviny (sádlo?). To už si nepamatuji, většina potravin se tehdy krájela na pultě a balila do voskovaných papírů, nebo kornoutů z téhož papíru.
1url.cz/HPr2 napsal(a):
Však jsi starší a LEPŠÍ pamětník.
-------------------------------------------------------
> FLY: Sorry, ale - za roh si s tím nepokecáš.
> Jakmile se anténa (hihi) dotkne pevného předmětu,
> kmity se utlumí.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 06.04.2019 15:39

Tak když jsem si přečetl [cbradiomagazine.com] usoudil jsem, že to má jediný účel - znechutit používání CB mimo lokálních spojení přes ulici), na delší vzdálenosti používejte mobily, ať jejich operátoři něco vydělají.

Datum: 06.04.2019 15:43

Ze životní zkušenosti doporučuji namísto ruček nožky. Jsou mnohem zábavnější, zvláště v místech, odkud vyrůstají.
Larryho bych si dovolil poopravit: stačí připojit anténu s menší, nebo žádnou ztrátou, namísto toho gumišvindlu, který tam výrobce spáchal pod tlakem legislativy, aby si ručkáři a staničkáři nevypíchali očíčka. A hned uvidíme v plné nahotě tu hrůzu, kterou držíme v ruce.
Ondra napsal(a):
> Ne všechny ručky s číny se jmenují Baofeng UV-5R.
> Mám jednu takovou, která má RX i TX parametry
> srovnatelné s japonskými kousky. Bílá hůl, i na
> horách s vysílačem, kdy i čistokrevná PMRka
> nezvládá, tento kousek jako kdyby nic.
> Neobejde se to bez chyb, ale už jsem jich
> naobjednával a rozdal spoustu a všichni si ji
> chválí.
>
> > Kouzlo už to ztratilo, dnes je koncese bez
> problémů dosažitelná a pro kde-jakého nýmanda
>
> To je jeden z pohledů na věc - ne všude jsou však
> zkoušky tak dostupné jako v ČR. A pak taky, výhod
> to má víc.
>
> > seriozního hobby
>
> Záleží v jakých aspektech to má 'hodně daleko' a
> pak taky do čeho to má daleko.
> IMO je to hobby jako každý jiný, dá se to s ním
> přehánět a nebo pít s Mírou. To už je na každém.

Datum: 06.04.2019 15:44

Papírové (voskované) kelímky byly na limonádu a pivo.

Datum: 06.04.2019 15:48

K tomu gumišvindlu. Teleskop ze starého rádia (já jsem použil od TV Šilelis) s prodlužovací cívkou uprostřed přidá na CB 2 - 3S.

Autor: de Bill (---.nat.epc.tmcz.cz)
Datum: 06.04.2019 22:53

1url.cz/HPr2 napsal(a):
> K tomu gumišvindlu. Teleskop ze starého rádia (já
> jsem použil od TV Šilelis) s prodlužovací cívkou
> uprostřed přidá na CB 2 - 3S.

S3 bordelu, páč nic jiného na cocotbandu není.

Datum: 07.04.2019 10:41

Lituji, ale v oné době kdy jsem se zabýval CB, čtyřicet kanálů málem nestačilo, jaký byl provoz.

Datum: 07.04.2019 10:49

A víš, že můžeš mít pravdu? Jak tam vzpomínám, tak v šedesátých letech (odkdy máš asi informace) bylo vzácností udělat týdně novou stanici. A to ještě stanička byla plynule laditelná.

Datum: 07.04.2019 14:53

Trochu jsem trápil paměť. Ty pivní a limonádové voskované kelímky byly úzké a vysoké. Tohle bylo nízké široké (velká membrána - větší akustický tlak HI) a kraj byl trochu prolisovaný, aby tam držela víčka z kartonu. Snad do toho v mlékárně na náměstí u zastávky tramvaje dávalavala mlékařka měkký tvaroh, který z papíru lezl ven. Ten "zvonkáč" jsme na obou stranách dýnka obtočili kouskem sirky a také zavoskovali. Drátek se musel pěkně vyhladit a napnout, aby na druhé straně bylo dost dBm, na dlouhé vzdálenosti mohla být nějaká podpěra s tím kulichem, aby neležel na zemi, jinak byly špatné CONDX.....
Největší DX byl skoro dvacet metrů, to ovšem bylo s těmi plechovkami od konzerv, pořezanými prsty a výpraskem HI. Z papíru se při šponování takové délky zvonkáč vytrhával.
Útlé mládí, zlatý věk objevování, modřin a krvavých šrámů, poznámek ve škole a žalování sousedek, občasných výprasků, nádherné časy.......

1url.cz/HPr2 napsal(a):
> Papírové (voskované) kelímky byly na limonádu a
> pivo.

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 07.04.2019 15:19

1FLY:
Karle, znovu se dostáváš plynule přes dětství do puberty, ještě se Ti začnou líbit mladé holky :-)))

Datum: 07.04.2019 15:22

Jojo, taky si vzpomínám, jak jsem běhal za holkama.
Ale už si za boha nemůžu vzpomenout proč..............

Datum: 07.04.2019 16:48

V té předškolní době jsem také zjistil, že život umí rozdávat různé rány.
Měl jsem takovou dětskou stavebnici s žárovkou, bzučákem, zvonkem, nějalým vypínačem, přepínačem (otočným, jak byly i ve zdi!), zásuvkou, vidlicí a jakýmsi tlg. klíčem (už tehdy mi učarovala morseovka). Byl k tomu futrálek na plochou baterii, kterou se všechny verky napájely. Dárek od táty elektrikáře, který chtěl tímto způsobem udržet moji zvídavost mimo okruh skutečné elektroinstalace v bytě.
Jednou, když jsem byl doma sám - maminka odběhla cosi nakoupit a na poštu, přestal bzučák bzoukat a já měl nepřekonatelnou touhu morzeovkovat. V hlavě vznikla logická úvaha: v zásuvce ve zdi je elektriky habaděj, tak to zkusím. Sice jsem byl varován, že to může i zabít, ale už tehdy jsem věděl, že lidi ze strachu kecají kraviny a realita zdaleka nebývá tak hrozná........
Vzal jsem teda dva šroubováčky ze svého dětského vercajku a kovové části ovinul zvonkáčem připojeným ke bzučáku. Musím upřesnit, že jeden šroubováček měl jen takovou smyčku z tvrdého drátu namísto dřevěné rukojeti u toho druhého. Zkontroloval obvod a opatrně zasunul jeden (dřevěný) šroubovák do pravé dírky, ve které jsem očekával větší riziko - a nic.
Povzbuzen tím úspěchem jsem s ulehčením směle vrazil ten kovový do dírky levé........
Jak pravil jeden cikán, co překopnul kabel: "kopem, kopem a tu koreň ako ruka! Reku prerúbem ťa či neprerúbem? Napriahol som a zaťal - a v ten raz sa mi peklo otvorilo!!"
I mně se peklo otevřelo, ruka bez citu, mrákoty a bílá tma kolem mě, hořko na jazyku, z bzučáku vyšla rána a plamen, zkratovým proudem chytly i ty zvonkáče a ihned se přetavili. Naštěstí jsem byl na suchém koberci a ničeho jiného jsem se nedotýkal, takže jsem se bez tělesných následků brzo vzpamatoval a uhasil hrncem vody soukromý požárek, zuhelnatělé torzo stavebnice rychle zahrabal do uhláku pod uhlí, byt plný smradu a čoudu, tak otevřít okno, na chodbě zafungovala bytová pojistka......
Pokus se odehrál za rohem v pokoji/ložnici, z kuchyně na první pohled nebylo nic vidět, jen mokrý koberec, a to mě uklidnilo.
Maminka, vracející se domů, vzhlédla k našemu oknu ve třetím patře novorenesančního činžáku, pocházejícího z doby rozvoje Ringhoferky na Smíchově. Když uviděla někdy začátkem prosince okno dokořán a čoud valící se ven, brala schody po třech....
Zvonek bytu nezvonil (byl síťový), honem klíče, a v kuchyni, do které se vcházelo přímo z chodby, já s nevinným úsměvem, tak mě v šoku objala, že jsem v pořádku. Při tom pozorovala okolí a zjistila, že v pokoji je načouzeno pozorovatelně víc, pustila mě a vyrazila tam (snad hasit). Za prahem pokoje šlápla do mokrého koberce a hned za rohem vlevo zmerčila vypálenou díru v koberci. Když se přesvědčila, že požár nehrozí, vrátila se do kuchyně. "Co se proboha stalo?" ptala se a očima pátrala po okolí. Při tom si všimla opáleného zvonkáče trochu vyčnívajícího mezi uhlím v uhláku, což bylo v bytě jediné místo, kam jsem mohl urychleně ukrýt výsledek mého primárního výzkumu elektřiny. Vytáhla na drátu zuhelnatělé cosi, vrátila se do pokoje, pohlédla vlevo na zásuvku, ze které ještě čouhal ten kovový šroubovák, neboť nebylo dost času vymyslet, jak ho bezpečně odstranit.
Sáhla na něj, že ho vytáhne, což si jen domýšlím, za roh jsem neviděl, jinak bych varoval. Ozvalo se děsivé zaječení paviána v posledním tažení, rána. Sbíral jsem odvahu nahlédnout za roh, pocit provinění, co když se mamince něco stalo.......
Nad zemí ve dveřích se objevila maminčina hlava, kterak po čtyřech opouštěla místo tragedie. Pohlédla na mě a již to nebyl pohled milující matky, která je šťastná, že potomek i byt nedošly žádné těžké úhony. Z očí směrem ke mě vylétly blesky a zamířila ke kredenci hledat nějaký nástroj k zahájení nemakarenkovské výchovy.
Snažil jsem se využít poslední příležitosti v gradující situaci, zkoušel jsem vlézt za skříň, moc úzká škvíra, pod kanape, kratičké nohy, pod koberec - tam jsem byl odhalen a vytažen ven.
Podruhé se mi otevřelo peklo, maminka mívala jen lehkou symbolickou ruku, ale tentokrát jakoby prášila ten koberec.
Když se v pátek vrátil domů táta, pracoval totiž na budování severočeské energetiky (byli tam na ubytovně a celá parta dělala po-čt dvanáctky a šestnáctky, aby měli sobotu napracovanou a mohli v pátek po obědě jezdit domů), a vyslechl sled událostí, hrozilo třetí peklo. Maminka už ale byla vyrovnaná a krotila ho, takže z toho nakonec bylo první školení o velké elektrice.
A od té doby vím, že: vlevo fáze, v pravo nulák, kdo to neví, tak je č..ák! Ten konec poučky mi ale prozradili chlapi až mnohem později, když jsem již chodil brigádovat, abych si vydělal na kolo.
Tyhle vzpomínky jsou pevně usazené v paměti, i když dneska je už velmi chatrná. Vyprávěl jsem to velmi sporadicky, abych nebyl za nezdárné dítko a pitomce, ale s odstupem času - poslužte si.

1FLY napsal(a):
> Trochu jsem trápil paměť.

Datum: 07.04.2019 17:54

Děkuji.
Oddechl jsem si, že nejsem sám, kdo takhle získával zkušenosti.

Ještě jednou dík.

Datum: 07.04.2019 18:35

A hele, nezkoušel jsi nabíjet ellyt ze zásuvky?

Datum: 07.04.2019 18:47

To FLY:
"A od té doby vím, že: vlevo fáze, v pravo nulák, kdo to neví, tak je č..ák!"

Což už dnes v sítích TN-S neplatí. Může to být obráceně, ale stejně zapojené v celém objektu.
Ale jo, každý nějak začínal :-)))

Autor: Honza - OK9ATD (---.214.broadband18.iol.cz)
Datum: 07.04.2019 19:27

Nejlepší kelímky byly na to ty plastové, třeba od Pribináčka. A místo drátu se dávala buď režná nit (tenkrát byla skutečně režná) nebo v lepších rodinách rybářský vlasec. Alespoň na Kralupsku to platilo.

Autor: Petr (194.8.253.---)
Datum: 07.04.2019 19:31

Pěkná story. Já, když jsem byl v krystalkovém věku jsem se zajímal co uslyším ve vysokoohmových sluchátkách když je zastrčím do zásuvky 220V. Sluchátková zástrčka přesně pasovala do zásuvky. Byla to děsná pecka a s uší se mi kouřilo.
K tvému případu by se ještě poručík Kolumbo dotázal. Jak to že proud pochromal maminku, kdež domovní zvonek nezvonil a pojistka byly ještě nefunkční?
Největší úraz jsem utrpěl při stavbě eliminátoru 300V SS +6,3V Bylo to vše na plechovém chassis. Trafo bylo bytelné a celá konstrukce měla cca 4kg Každý den, kdy jsem končil pokusy s audionem, jsem musel vše uklidit. Jednou při úklidu jsem už eliminátor držel v rukách jsem se dotkl ještě nabitého kondíku 2x32 uF kolem 300V. Byla to strašná pecka. Plechové chassis jsem upustil. Trefa byla přesně na palec nohy. Musel jsem k doktorovi, byla to zlomenina.

Datum: 07.04.2019 21:44

Kdepak, elektronika je nebezpečná.

Datum: 08.04.2019 08:07

Jo pánové, víte co to je PP-9??
Tak ve věku cca 12let jsem jeden takový kousek, co nebyl označen rozhodl vyzkoumat, jestli to je baterie nebo kondenzátor.
Rána to byla fakt veliká. :-(((
[naboje.org]

Autor: ok1vpz (193.84.96.---)
Datum: 08.04.2019 11:40

Fotka dne: [www.astro.cz]

Jdi na stránku: PředchozíPrvní...548549550551552553554555556557558...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 553 z 610

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*4* + *9* =