CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: PředchozíPrvní...549550551552553554555556557558559...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 554 z 610
Re: RŮZNÉ ZPRÁVIČKY
Autor: 1FLY (---.91.broadband17.iol.cz)
Datum: 08.04.2019 11:59

Klasická stará sluchátka pasují do zásuvky stále. Když jsem ale držel v ruce první, už jsem dávno věděl, že je do zásuvky nikdy strkat nebudu, HI.
Petr Colombo se ale ptá nepřípadně, nicméně při čtení neměl vypnutý mozek.
Já jsem nikde nepsal, že maminka dostala ránu elektrickou, jen že jesm slyšel zaječení a ránu zpoza rohu, kam jsem neviděl. Varoval bych ji proto, že v předškolním věku jsem sice existenci pojistek registroval, ale jak to celé funguje nikoliv (to bych nezapojoval bztučák do zásuvky...). Že praskla pojistka se odhalilo až večer, když maminka chtěla žehlit a prosila souseda, aby problém vyřešil. Nezvonící zvonek nikdo nevzpomněl. Světlo v kuchyni, kde nebyla okna (jen do tmavé chodby), svítilo stále, vařilo se už plynem, topilo uhlím. Ještě mám v paměti obraz, že pojistky byly tři: jedna nad elektroměrem a dvě pod ním. "Hodiny" byly na chodbě, volně v dřevěné krabici bez dvířek na zdi, mýrnix týrnyx hned vedle plynoměru, vedle dveří bytu, dráty byly v zazděných trubkách, plynové šly po chodbách na konzolách pod stropem vrchem, v bytě také vrchem jen skrz zeď a asi metr, hned byl ventil na připojení sporáku, který se otvíral jen na vaření. Popisuji vzpomínky se svou dnešní znalostí věci, tehdy jsem ale fungování, správnému pojmenování a fyzice spousty věcí ještě nerozumněl.
První stejnou otázku položil táta, po vyslechnutí události od maminky, a když vychladl, přestal mě honit kolem stolu a řemen zasunul zpátky do poutek kalhot. Trochu si z maminky utahoval, že když tahala ten šroubovák, tak jí teprv došlo, že jsem musel dostat ránu a z toho šoku psychosomaticky vnímala, že dostala ránu taky, jak jsem pochopil až mnohem mnohem později. Fakt je, že šla v mdlobě k zemi, a že se fest uhodila o dřevěné čelo postele, jak přiznala. To byla možná pravá příčina, že se po mně potom sápala, ne elektrická rána.
Já si z dětství pamatuji jen velmi málo, nicméně takovéto události (zdaleka nebyla jediná.....) když začnu popisovat, tak se postupně vybavují přímno v barevných obrazech.
Výzkum elektřiny mě pohltil až po kelímkovém telefonování, které zintenzivnělo po nástupu do mateřské školky. Dobře si to pamatuji proto, že jsem byl drobné tělesné stavby, což hned po nástupu motivovalo početný cikánský klan mě šikanovat. Značně ochabli, když krev začala téci i jim, ale klid nastal teprve s těmi kelímkovými telefony. S kamarádem jsme předváděli hovory za roh, do patra, a z okna třídy přes hřiště na dvorku školky až do okna jídelny, což bylo skoro 20 metrů (díky fyzikálnímu poradci v osobě dědy kamaráda). Cikáňata z toho byli paf, vícekrát prověřovali, jestli nešvindlujeme, a potom mně uznali hodného existence vedle nich a dali pokoj. To bylo dobrých pět let před tím, než se objevily první plastové kelímky, Honzo, jak jinak než u pribináčků, kde bývaly původně také papírové, voskované a s prolisem na kraji pro kartonové víčko. Ty používané pro telefonní transceivery, jak jsem vzpomínal, byly vysoké jako ty pribináčkové, jen s nejméně dvojnásobným průměrem. No a pružné silonové vlasce měly největší "útlum přenosu" (HI) ze všeho, horší byly jen bavlnky na štupování a nejlepší "nit" byla poctivá obuvnická dratev, ta šla dost přes deset metrů. Dobrá režná tak do deseti. Vrcholem bylo získání tenoučké ocelové struny (zas ten děda, co nám fandil). Bylo jí dobře pětadvacet metrů a hrála jako později Rádio Luxemburk. Jenže byla velmi vzácná, tak ji nahrazoval ten tenký (dnes mohu napsat 0,3) v Elektře koupitelný zvonkáč. Díky nejmenší pružnosti přenášel akustické chvění membrány z jednoho konce na druhý s nejmenšími ztrátami. Když přišly kelímky plastové, již dávno jsem páchal základní výzkum krystalkový. Jakmile jsem trochu vládl písmem a četbou, někde jsem se o existenci takového aparátu dočetl a od té doby se mnou nebylo k vydržení. Kde co jsem zadrátoval anténami, v mém pokoji (rodiče mezitím postavili svépomocně domek, kam jsme se přestěhovali) zabíraly cívky, ladičáky, sluchátka, elektronky a další radiomateriál značný prostor, k vánocům jsem dostal pistolovou páječku, začala vznikat prkénka a pertinaxy s různými krystalkovými bastlstroji. Některé dokonce fungovaly, to jsem byl king. Prolézal jsem půdy venkovských stavení prarodičů a příbuzných, nalézal nepřeberně různých Blaupunktů a i vojenské elektroniky z války ještě v polovině šedesátých let, plné kovových elektronek, která tam byla ukryta nejdříve v obavě z Němců, pak Rusů a nakonec tam zůstala v obavě před českým bolševikem, kolektivizujícím vesnice. Nevědomost hříchu nečiní, tak jsem vše rozebíral na šrouby a zkoumal, co to je za součástky, jak asi fungují, jak to asi funguje celé. Nikdo z rodiny ani příbuzných elektronice nerozuměl, radiotechniku neovládal a tak jsem byl víceméně samouk. Samozřejmě jsem tím zničil spoustu techniky, která možná byla i funkční, nebo si žádala banální opravu, a která by mohla dnes být ozdobou nejedné sbírky historické radiotechniky. Ale až tak moc se za to nestydím, bylo to z bohulibého důvodu. Narozdíl od gigantického ničení dospělých ve válkách, které je ničením záměrným a prvoplánovým, ničením nejen techniky a nemovitostí, ale i životů, aby ti neposlušní byli "humanitárně vybombardováni až do středověku", pokud se nepodřídí, nebo nepřijmou tu správnou pravdu.....
S tou fází vlevo to samozřejmě platí dál a bude platit do skonání světa, neboť je to stále prováděcí doporučení k instalacím. Vypadlo to jenom z normy pro JEDNOFÁZOVÉ TN-S INSTALACE, neboť po oddělení pracovního vodiče N od ochranného PE zajišťuje bezpečnost ten PE zcela nezávisle na pracovních vodičích a spotřebiči je zcela lhostejno, kde nulák - oba vodiče jsou pracovní a mezi nimi 230V. A normy tu nejsou pro nic jiného, než kvůli bezpečnosti. Ale zkus si dát N vodič na jinou dutinku u třífázové zásuvky 32A! Např. svářečky na 230V/25A jsou běžné stroje a samozřejmě mají kulatou třífázovou 32A zástrčku, ve které je zapojena jen jedna fáze, N a PE. Jsou i takové stroje, které lze přepínat 230/400V. Do elektriky se dnes hrabe kdejaký kutil a ani profesní elektrikáři zdaleka nejsou tak kvalifikovaní, jako vyučenci z doby do roku 1970, nebo alespoň 1990. Blbě zapojené zásuvky nejsou vzácné a stejně tak není vzácná vyhořelá např. svářečka, neboť namísto 230V dostala 400V......
Konec konců při realizaci tě nemusí vůbec žádné normy zajímat, když prokážeš, že jsi zajistil předepsanou bezpečnost a kompatibilitu s průmyslovou produkcí jakýmkoliv svým jiným způsobem. Právě tím argumentovali po právu asijští výrobci, když jim byly z evropského trhu vraceny výrobky s modrým a hnědým drátem obráceně zapojeným - a s "prohlášením o shodě". Když jsem ještě revizákoval, tak jsem také jednu takovou kuriozní revizi vydal a podepsal. Pachatel instalace byl vzácný odborník v tom nejlepším slova smyslu. Šlo o komplikovaný souběh třífázových nových TN-S a staré TN-C sítí v zemědělském provozu v přechodném období, kdy ještě nebylo nařízeno při rekonstrukci předělat vše. Byly v tom i staré napěťové a nové proudové chrániče, mokré provozy.... Šlo o začínajícího sedláka, vzdáleného příbuzného, neměl na rozhazování a ten elektrikář mu to udělal nejlevnějším možným způsobem - ovšem geniálně! K mému údivu velmi kvalifikovaně mi prokazoval, že to řešení je naprosto bezpečné a nakonec po měření impedance poruchové smyčky, izolačních odporů, přechodových odporů ochranného pospojování a zemního odporu uzemnění EUROTESTEM po propočítání možného poruchového dotykového napětí na neživých částech to vyšlo v mezích normou stanovených. Žádná pravděpodobná rizika poruchy bezpečnostních prvků nebyla a u takového provozu se musí (musely) revize opakovat každé dva roky. Sice mi trvalo dva dny, co bych jinak zmáknul za půlden, a ještě jsem týden po chvílích smolil speciální revizní zprávu, aby ten revizák za dva roky měl z čeho vycházet, ale udělal jsem to s dobrým pocitem podpory vzácného člověka, odborníka na svém místě s aktivním mozkem, který odvedl dokonalou práci.
Takže když si dáš Larry doma nulák vlevo, revizi dostaneš. Máš-li však doma třífáz a nebude-li v něm nulák na svém místě, nebo nebude pravotočivé pole, budeš předělávat, anžto hrozí úraz při zničení spotřebiče anebo jeho nesprávným směrem otáčení.
Také jsem zažil případ, kdy nedávno nová a zrevidovaná instalace BTSky měla přepínač přívodu mezi síťí a nouzovým generátorem zapojen tak divotvorně, že při zkoušce v poloze "generátor" odpojil BTSku a propojil síť na generátor za osmdesát litrů, který to dal ihned najevo veselým plápoláním s vysokým plamenem a nepopsatelnými zvuky. Zkoušející technik operátora sice přežil, ale s posttraumatickým šokem. Jak napsat slušně do zprávy, že za tím stála dlouhá řada amatérismu, šlendriánu, ignorance a idiocie na straně dodavatele stavby?? To si to své "dílo" před opuštěním místa činu ani nevyzkoušeli "na vadasku"?? (Zlatá stará kulatá vadaska, vydržela hrozné zacházení, fungovala i pod vodou, viděl jsem v kýblu na vlastní oči, jen voda trochu jemně vařila, cívka byla důkladně vakuově impregnována a vypálena. Mám schovanou tu první učednickou tátovu, z války, ale guma na šlahounech už je zteřelá a popraskaná.)

Petr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pěkná story. Já, když jsem byl v krystalkovém věku
> jsem se zajímal co uslyším ve vysokoohmových
> sluchátkách když je zastrčím do zásuvky 220V.
> Sluchátková zástrčka přesně pasovala do zásuvky.
> Byla to děsná pecka a s uší se mi kouřilo.
> K tvému případu by se ještě poručík Kolumbo
> dotázal. Jak to že proud pochromal maminku, kdež
> domovní zvonek nezvonil a pojistka byly ještě
> nefunkční?
> Největší úraz jsem utrpěl při stavbě eliminátoru
> 300V SS +6,3V Bylo to vše na plechovém chassis.
> Trafo bylo bytelné a celá konstrukce měla cca 4kg
> Každý den, kdy jsem končil pokusy s audionem, jsem
> musel vše uklidit. Jednou při úklidu jsem už
> eliminátor držel v rukách jsem se dotkl ještě
> nabitého kondíku 2x32 uF kolem 300V. Byla to
> strašná pecka. Plechové chassis jsem upustil.
> Trefa byla přesně na palec nohy. Musel jsem k
> doktorovi, byla to zlomenina.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 08.04.2019 12:19

Děkuji za všechny čtenáře.
Takhle jsem si to představoval.

Datum: 08.04.2019 12:31

Připomíná mi to jeden dotaz, který jsem dostal mejlem.
Chtěl jsem změřit, kolik ampér je v zásuvce, ale multimetr mi přestal fungovat.
Co s tím?

Viz také [hellsoft.cz]

Autor: 1FLY (---.91.broadband17.iol.cz)
Datum: 08.04.2019 16:59

Naším štěstím i neštěstím Jiří bylo, že tehdy nebyl žádný interfernet. Sice jsem některé podobné problémy také řešil, ale musel jsem si je vyřešit sám se sebou, pilným studiem literatury, dotazy učitele fyziky a podobně. Nebyla příležitost veřejně se zesměšňovat, naštěstí. S žádným klubem nebo člověkem znalým elektroniky jsem kontakt neměl, neměli ho ani rodiče jinak by mě jistě nasměrovali. Jediný živý člověk, amatérsky se věnující elektronice, nikoliv však radiotechnice, kterého jsem sporadicky potkal na hodinku-dvě tak dvakrát do roka při jeho návštěvě, byl příbuzný z Humpolce (ne Hliník!!). On sám byl v životě nejdál v Pelhřimově, kde pracoval coby ouřada okresního abtajlungu (ne krematoria!), takže se muselo 120km vlakem za ním. Učitelem silové elektrotechniky ale byl táta a téma měření proudu v zásuvce byl vděčný námět na vtipy.
Od nějakých sedmi let jsem již směl cestovat samostatně tramvají po Praze. Nejsem bloudivý typ, mám (měl jsem...) výborný orientační smysl a nečiní mi problém špacírovat po tmě po lese bez Gde Proboha Sem. Huba také líná není, tak jsem všade dorazil tam i zpět. První taková (tajná) samostatná výprava do modelářské prodejny (druhá moje aktivita, která vyvrcholila diplomem FAI ze Ženevy, ale skončila s promocí) byla maminkou odhalena s velikou nelibostí a hubováním. Tato moje samostatnost ale byla záhy akceptována a využívána jako kurýr při doručování písemností úřadům, nákupčí hřebíků, šroubů, instalačních potřeb a dalších drobných stavebních potřeb, které se nedostávaly a dospělé by jejich nakupování zdržovalo od práce. Byl jsem populární i u řidičů místní autobusové linky a průvodčích tramvají, kteří nepřehlédnutelnému odvážnému často cestujícímu prckovi s rancem fandili - "ahoj, tak kam to dneska bude...". Zajišťoval jsem na svém prvním dětském kole (dárek od dědy) nákupy docházejících potravin (desítka tvrdě pracujících chlapů něco zkonzumuje...) v místním Konzumu a "pivní linku" pro stavebníky z nedaleké hospody již v šesti letech. Na stavbě jsem měl čestnou funkci "hele pocem, podej, přines, podrž, odnes, ukliď...".
Táta u toho ale s výjimkou stavebních etap většinou nebyl, pracoval přes týden mimo Prahu a také hodně v zahraničí, odkud se vracel na dva měsíce jednou za rok, vydělával tím na dům až do druhé půlky sedmdesátých. Ty dva měsíce byla intenzivní stavební aktivita za pomoci širokého příbuzenstva, poprvé do fáze hrubé stavby a podruhé do fáze částečné kolaudace, abychom se už mohli nastěhovat do několika obyvatelných místností s uhelnými kamny na topení i vaření a velikou tehdejší vymožeností - el. bojlerem na ohřev vody. Pak zase odjel vydělávat, fasáda a finále nastalo snad po patnácti letech, svépomocné stavění tak běžně probíhalo. V době jeho nepřítomnosti jsem řešil řadu technických záležitostí kolem domu a musel vydatně pomáhat mamince, tak jsem měl trochu urychlené dětství, ale tak to tehdy prostě bylo a alespoň to nebyla nuda.
Později jsem také dostal vláčky a jezdil i do těchto prodejen, nicméně řízením osudu jsem nikdy nenarazil na prodejny nebo komunitu radioamatérského zaměření. První rádiové zaklubování nastalo až na gymplu (kontakt náhodně vznuikl na Svazarmu, kde jsem si musel urychleně prodloužit modelářskou závodní licenci před závody), spolu s posluchačským číslem, ale neměl jsem přijímač a fest se mi zapalovala lýtka, děvčata pohlcovala spoustu času. Také jsem si hrál na zvukaře školní kapely a vyráběl zesilovače zn. "WOHULIT" a stále modelařil, teď již soutěžně, asi dva roky jsem zkoušel dělat judo. Divoká léta zrání, radioamatéření stálo spíš v pozadí (nebyly tam holky....) a škola (i prospěch...) vyjma fyziky těžce trpěla......
No nic, jsem rád, že anonymním výtrusům zatím vyschla inspirace a diskuse se vrátila do formy důstojné druhu "homo sapiens" z čeledi "hominidé".

1url.cz/HPr2 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Připomíná mi to jeden dotaz, který jsem dostal
> mejlem.
> Chtěl jsem změřit, kolik ampér je v zásuvce, ale
> multimetr mi přestal fungovat.
> Co s tím?
>
> Viz také [hellsoft.cz]

Autor: Zdenek (---.cust.vodafone.cz)
Datum: 08.04.2019 17:38

Pokrok ne-(zastavíš)...
Když čtu, co mohly, směly, často teda i musely, dělat generace dětí v minulosti, co jsem mohl i já, divím se, že lidstvo ještě nevymřelo...
V dnešní době by za většinu aktivit hrozila návštěva sociálky....
Onehdá jsem si pořídil knihu Slovník Podkrkonošského nářečí... které obsahovalo i CD s namluveným povídáním...
V jednom vyprávění bylo....
Bylo mi pět let, bolel mě zub. Jenže byly žně, a tak plno práce. Rodiče mi tedy dali pětikorunu, a skoč si do Jilemnice za... taky to byl nějaký sedlák. Dej mu pětikorunu a on ti zub vytrhne... tak jsem šel. Cestu jsem znal...zub mu vytrhl snad někde na mezi...
Bylo by to dneska možné? Pro rodiče
beztresné? Asi ne... myslím si...

Datum: 08.04.2019 17:45

Jirko, až budeš zase tady žádat o klid, všimni si, kdo tu "píchá klackem do vosího hnízda"...
Jak jsem si tak během týdne všiml, jsou tu již dva....

Datum: 08.04.2019 18:32

Já si pamatuju, že slabikář, který mám stále ještě doma a to je hezkých pár desítek let, byl pro mne něco jako zázrak. Pravda taky je, že jak šla doba, už jsem se netěšil, jak si jej budu prohlížet a učit se číst. To jsem letěl domů, práskl kabelou za dveře a už jsem byl venku. Hráli jsme fotbal, na zloděje a četníky, vybíjenou, a dalších milion her. Když jsme měli žízeň, napili jsme se ze zahradní hadice. Večer jsem dotahl domů, někdy dostal přes hubu, za špatnou známku, nebo za toulání, ale když na to vzpomínám, bylo to úžasné, nejlepší roky života.

Datum: 08.04.2019 18:34

Ví někdo co to je "skákat gumu"??????

Datum: 08.04.2019 19:05

:D

Datum: 08.04.2019 20:08

Něco pro Vláďu ->
Armádě přišel účet za hromadnou nehodu pěti pandurů. Opravy vyšly na 95 milionů korun.
[zpravy.aktualne.cz]?

Datum: 08.04.2019 20:14

I když spíš než skákání gumy u nás frčela... školka????
Provázek svázán konci k sobě a navlíknutý na palce, ukazováčky a prostředníčky na rukách, tak, že to vytvořilo obdelník a dvě překřížení..
Druhý to různě přebíral, a vznikaly nové tvary. Vrcholem byl tzv. Diamand...

Datum: 08.04.2019 21:08

Jojo, znám taky. I když se v tom angažovaly spíše holky o přestávkách.

Datum: 08.04.2019 21:34

Kluci měli raději pohyb.

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 09.04.2019 11:30

To FLY:
hezké počteníčko.Vždy se provádí u třífázových spotřebičů na síť. U motorů jejich směr otáčení před sespojkováním. Právě proto, aby nedošlo k jejich zničení.
Ono dnes vyučenci nevedí ani co je fázové a sdružené napětí, dokonce něznají ani Ohmův zákon.
Co se týká doporučenín a norem nejsou právně závazná. (to by normy musely být zdarma a co by by dělal ÚNMZ) profesní čest nám nedovolí jinak než fáze vlevo.

Jo ta BTSka to je stějně síla. jak proběhla výchozí revize??
Mě to nepřekvapuje protože znám "moderní revizáky" kteří napíšou klidně zprávu na nefunkční zařízení. Prý posuzují bezpečnost a nikoliv funkci.
No ono fázování zdrojů znamená něco vědět nejen o sledu fází, napětí ale hlavně hodinových úhlech.

U bývalého zaměstnavatele jsem byl v roce 2007 (tuším) na základně v Čáslavi. Tam jim postavili pro VS také záložní napájení, generátory od Caterpilaru. nic proti ale volali, že mají problémy budou uplatňovat záruku. Když jsem se sešel s technikem na místě zjistil jsem, že v nádrži není kapka nafty. Není nad profi armádu a odborníky na svém místě. jeden z důvodů, proč mě v AČR došla trpělivost.
Tam dokázali náčelníka na P-37 jenom proto, že neměl VŚ (pouze maturitu)
Ale opravil kde-co. Dosadili tam konkubínu jiného lampiona, která měla textilní školu!!! To se různé Eldisy a retie tetelí radostí....
U nás v průmyslové zóně jeden velký stavební holding postavil moderní halu na výrobu automotive elektroniky. Šéf údržby se zmínil, že jim vypadává deon až v rozvodně 35kV/0,4kV.
Selektivita jištění byla v pořádku, jenom jsem zjistil že pan projektant opomenul časy vybavení ochran. Takže nejrychlejší byla ochrana - 160A deon. náprava =0, ani si to nereklamovali.
( vybavení způsobila UPS zcela vybitá, neznámého původu, kterou si připojil IT mangero. Aj´táci mě také serou, protože si myslí, že rozumí všemu. Tak se serou do PC, SW, HW, systémů docházky, mobilních telefonů.....)
Znám firmu, kde pan elektro ing. nechal měřit izolační odpor stolních PC (namáhání izolace napětím) s tím že se jedná o předmět I. tř.
Ano jedná, ale pokud je logo diody, měřím náhradní metodou unikající proud, že?? Jinde fe firmách by mu zničené PC dali zaplatit. Nezmiňuji případnou ztrátu nezálohovaných dat.
dřív revizáka dělal chlap až po 50ti letech s celoživotní praxí.Nebo byl rozvodný. Když jsem se ptal na TIČRu proč dávají revizáka každému "kdo jde okolo" tak prý jim to je v podstatě jedno, dotyční jedinci si nesou právní zodpovědnost sami.
Přeci jenom člověk v téměř 50ti letech vidí tu sestupnou tendenci ve vzdělání a znalostech. Čest vyjímkám.
P.S. Karle, podívej se na AFDD ochrany a novou ČSN/EN 2000-4-41 ed3.
Nejen že budou elektroinstalace složitější ale hlavně mnohem dražší.

Datum: 09.04.2019 11:38

Larry, palec vzhůru, shoduje se to PLNĚ s mými zkušenostmi.

Datum: 09.04.2019 11:51

Vřele doporučuji k přečtení "Staré pověsti radioamatérské" od Mirka OK1DOM, z bývalého ČAVího webu.
.
[hellsoft.cz];

Datum: 09.04.2019 11:52

Omlouvám se a opravuji: [hellsoft.cz]

Autor: Ocún (185.220.101.---)
Datum: 09.04.2019 12:23

Larry: ukaž mi, na kterém PC nebo prvku infrastruktury, ve třídě I. je logo "dioda". A to se těch revizáků skutečně nezástávám, ikdyž mi takto odvalili několik PC zdrojů a několik switchů s vestavěnými zdroji

Autor: Albert Zweistein (---.uk7.org)
Datum: 09.04.2019 12:42

IKE - moc a móóóc díků za připomínku toho všeho krásného, co jsme s rádiem prožívali.
Perfektní............................

Autor: OK1XYZ (37.1.207.---)
Datum: 09.04.2019 14:29

Raději zmlkni, jak jsi se mohl radovat v dobách kdy stovky, ba i tisíce věrných občanů ČSSR umíraly ve věznicích a v Jáchymovských dolech.
Vzpamatuj se.

Jdi na stránku: PředchozíPrvní...549550551552553554555556557558559...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 554 z 610

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *1* =