CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3
Šifrování v provozu DMR
Autor: Kolemjdoucí (---.tmcz.cz)
Datum: 09.02.2015 16:47

Mám dotaz. Svého času se tady řešilo, že je zakázáno používat šifrování v provozu DMR. Ať hledám, jak hledám, nemůžu najít který zákonný předpis to zakazuje.
Jak je to tedy?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Šifrování v provozu DMR
Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 09.02.2015 18:09

Asi brzo bude [www.novinky.cz]

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 09.02.2015 20:03

V komerčním provozu to samozřejmě zakázáno není. DMR jednak na amatérská pásma, jakožto výhradně komerční technologie, z principu nepatří a druhak ARS (amatérská radiokomunikační služba) je primárně určena ke sebevzdělávání (zákonem). A jakoupak sebevzdělávací funkci má šifrovaný provoz?

Cítím, že do budoucna nám, slušným amatérům, digitální efemkáři ještě zadělají na průser. Pamatujte si (a dokumentujte) jejich jména, značky, projevy a činy, aby se pak nemohli vymlouvat, že oni jako by nic.

Datum: 09.02.2015 20:47

To UHU
>V komerčním provozu to samozřejmě zakázáno není

A v amatérském je? Ať hledám, jak hledám, nemůžu najít který předpis to zakazuje.
Bez ohledu na to, jestli se tím sebevzdělávám nebo ne, zajímá mne co je dovoleno a co ne. Tvé morální výlevy jsou mi - však víš kde.
A dokumentovat činy jiných, jejich značky a projevy... To mi připomíná jisté období... Asi tvé osobní zkušenosti, ne?

Takže, možná jsem hlupák, ale jak to tedy je s tím zákazem šifrovaného provozu?

Datum: 09.02.2015 22:21

Ano, typický projev člověka, díky kterému průser nastane.

Datum: 09.02.2015 22:30

Tvé výstřiky inteligence UHU jsou obdivuhodné, můžeš prosím vysvětlit mně neznalému, čím způsobím ten obrovský průser?
Tím, že jsem se slušně zeptal? Já totiž v předpisech odpověď nenašel, ale jsem jen obyčelný člověk omylný, třeba jsem něco přehlédl.
Rád se nechám poučit, abych neporušil zákon či jiný předpis?

Datum: 09.02.2015 22:36

Než zase duchaplně odpovíš, stačí odpovědět:
Je to zakázáno, protože....
Je to povoleno, protože....

Nic víc, nic míň

Datum: 09.02.2015 23:59

Sice nevím, proč se s nějakým anonymem vůbec bavím, ale záležitost uzavřu takto:

Prosím Tě, šifruj. Šifruj, co to dá. Jestě lépe uděláš, když o tom budeš každému na potkání vyprávět, jaký jsi borec. No a úplně nejlíp uděláš, když, (což už tu taky bylo), prodáš jeden, samozřejmě šifrovaný, trbový timeslot v amatérském pásmu komerční firmě. I tomu nezapomeň dát odpovídající publicitu.

Dosáhneš tím jediného - vydráždíš úředníka ČTÚ k tomu, že zakáže digitální efemku v HAM úplně a bude pokoj. Pro odstranění tohoto vředu nemůžeš udělat víc.

Děkuju - a dál se k tomu vyjadřovat nebudu.

Datum: 10.02.2015 00:24

Děkuji za tvůj velmi odborný příspěvek do diskuze, hned je mi vše jasné. To víš, jsem jen prostý pobíječ much a znalosti chybí.
Akorát furt nevím, jesli je to povoleno, nebo zakázáno.

PS: Já někde psal, že chci vysílat (nebo snad vysílám) šifrovaně? Tak mi to laskavě nepodsouvej.

Autor: ok1vpz (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 10.02.2015 01:34

Zakazuje to Radiokomunikační řád ITU, který má právní formu mezinárodní smlouvy a je tedy závazným legislativním dokumentem, dokonce nadřazeným vyhlášce 156/2005 Sb.

Jinak viz bod c15: [www.ctu.cz]

Datum: 10.02.2015 07:55

Tak stále nevím. VPZ mne navedl směrem k Radiokomunikačnímu řádu ITU, a tam se praví:

25.2A 1A) Transmissions between amateur stations of different
countries shall not be encoded for the purpose of obscuring their
meaning, except for control signals exchanged between earth command
stations and space stations in the amateur-satellite service.

Takže mezi amatérskými stanicemi stejné země to je povoleno?

Žádná jiná zmínka o kódování či šifrování ve vztahu k amatérské službě tam není.

Tak jak je to tedy?

Autor: Adam (---.lokel.cz)
Datum: 10.02.2015 08:59

No pamatuji si, že kdysi to bylo vyloženě zakázáno,ale v "nové" vyhlášce jsem to opravdu nenašel... asi nechtěli zákonem brzdit vývoj digitálních komunikací. Je fakt že kdyby tam byl zákaz nějakých šifrování, tak by jiné digi módy než vypsané ve vyhlášce nemohly vzniknout, resp. používat..
[www.zakonyprolidi.cz]

Datum: 10.02.2015 09:12

Adame, máš pravdu. Vysloveně bylo napsáno, že spojení se může provádět pouze v otevřené řeči. Jenže tehdy neexistovalo digi....

Na jednom školení v Božkově vznikly dotazy, zda telegrafie je otevřená řeč, odpověď zněla, že přeci každý amatér telegrafii umí, tedy je to otevřená řeč. Pak vznikl dotaz - zda je možno si vytvořit vlastní Q-kódy a zkratky, no a právě zde přednášející zajásal, a pravil TO JE ONO ŠIFROVÁNÍ!

Autor: ok2jkd (---.ovanet.cz)
Datum: 10.02.2015 10:22

Nejvetsim problemem bude identifikace stanice jeho znackou, ktera by mela byt v "otevrene reci", resp. v nejake forme otevreneho protokolu, nebo napr. hodne pouzivane CW ID u jinych digi provozu. Ale ber to jen jako teorii, praxe muze byt jina.

Chapu, ze chces rozume diskutovat, ale v tomto pripade by z tve strany bylo vhodne, kdybys rekl, k cemu to vlastne chces pouzivat, protoze na radioamaterskych pasmech to skutecne nema opodstatneni.
A predevsim, pokud nejsi HAM, tj. nemas svou znacku tak to ani nezkousej, na vsechno ostatni se da naroubovat pojem "experimentalni vysilani".

Autor: Adam (---.lokel.cz)
Datum: 10.02.2015 10:23

No právě...
Stačilo packet radio... taky digi. pokud to člověk chtěl, musel mít modem (později stačila zvukovka).. dneska taky stačí "modem" ale jaký? D-star, DMR, mototrbo... bude toho ještě spousta a spousta toho zanikne. Ale pokusům se meze nekladou.. od toho to je, nebo ne?

Datum: 10.02.2015 10:34

Důvod proč se na nové technologie nevážu (můžete vyvtátit).

Tak například výše zmíněné Paket Radio. Co mi to dalo shánění součástek, pečlivé vyškrabování mezer při výrobě tišťáku, studium všeho, co se kde dalo nalézt na toto téma (ne na internetu, ale na BBS - Bulletin Board System). Spousta laborování při uvádění do chodu, ovládací program ve strojáku SPECTRUM, skoro půl roku života
v háji. A co teď s tím? Někde se to válí, a žerou to pavouci.
Domnívám se, že ty nové způsoby provozu dopadnou stejně.

Datum: 10.02.2015 10:37

To OK2JKD
no, já neřekl že to chci používat, mne zajímá jak to je.
Tak jsem si projel předpisy, a zjistil, že to vlastně vůbec zakázané není. Jen jsem si nebyl jist, zda jsem něco nepřehlédl. A hle, přehlédl jsem Radiokomunikační řád ITU. Ale ten, jak se zdá, řeší jen mezistátní spojení.
Co se týká značky, šlo by teoreticky u DMR nahradit ID stanice, vysílá se vždy nezakódovaně.
Samo že se to dá zneužít unlisem nebo škodolibcem, ale tak se dá zneužít i značka ve fone či CW.

Značku a licenci mám, ale vzhledem k, cituji:

"Pamatujte si (a dokumentujte) jejich jména, značky, projevy a činy, aby se pak nemohli vymlouvat, že oni jako by nic."

ji zveřejňovat nebudu. Ještě bych se mohl dostat UHŮv seznam frikulínů, s...ů a digitálních z...ů určených k likvidaci.

Autor: Milan (---.eurotel.cz)
Datum: 10.02.2015 10:43

Nerad se vměšuji to této diskuse, abych opět nebyl nařčen, že mám něco proti DMR, ale odpověď pro Kolemjdoucího vidím následovně.

Prostuduj si : Předpis č. 155/2005 Sb.
z něj zjistíš:

§ 1 odst. o) volací značkou každé poznávací označení stanice, které umožňuje zjištění její totožnosti během vysílání

pak přejdi na
§ 5 odst. (2) Provozovatel stanice amatérské radiokomunikační služby vysílá na začátku a na konci každého spojení vlastní volací značku. Trvá-li spojení déle než deset minut, zařadí provozovatel stanice vlastní volací značku po deseti minutách.

Z výše uvedeného je patrné, že šifrováním by ses dopustil porušení § 1 jelikož jsi svým jednáním záměrně zamezil jeho naplnění. Stejně tak není možné dodržet zajištění naplnění § 5. odst. (2)

Zákony může vykládat pouze soud, o tom, jestli bys takový spor ustál či nikoli můžeme pouze diskutovat. Jelikož soudy přihlížejí v nejednoznačných případech k naplnění smyslu zákona a zákon jednoznačně implikuje zájem o nutnost identifikace vysílací stanice ARS. Těžko bys argumentoval že cíl šifrování by jiný než záměr porušení § 1 odst. o) a § 5. Tvé jednání by se pak dalo posuzovat jako úmyslné zabránění výkonu kontrolní funkce např. dodržování § 1 odst. a)

Datum: 10.02.2015 10:54

Díky Milane,
když nad tím popřemýšlím, tak máš asi pravdu. V tom bude zakopaný pes.
Na druhou stranu se to dá snadno obejít a splnit i tuto podmínku. Ale to už je každého věc.

Autor: Remis (---.ptrhosting.com)
Datum: 10.02.2015 10:57

Především se omlouvám za změnu Jména (nicku), zjistil jsem že nás Honzů je tady více, tak aby se to nepletlo. Takto mne oslovují na škole.
K věci:
Jirka 88 napsal:
Na jednom školení v Božkově vznikly dotazy..... atd.
To jste dostávali školení ve výrobně rumu?

Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *7* =