CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 1234Následující
Aktuální stránka: 1 z 4
VAROVÁNÍ
Autor: Martin (---.datapacket.com)
Datum: 02.11.2019 06:59

Dejte si pozor na LED osvětlení od výrobce Strühm.
Asi tři dny tomu si takhle k večeru lebedím na CW na 20m. Byl krásný klid, akorát slabě chodily stanice z USA silou S0-S3 Žádný Rus ani Evropa. Prostě paráda.
Najednou sršivé rušení přes celé pásmo silou S7 a je po ftákách.
Které zase hovado. Beru přijímač a jdu hledat. Našel jsem hned.
Barák vzdálený 90m od mé antény.
Příčina: Stropní kulatá LED lampa od firmy Strühm 10W u jednoho ze sousedů. Asi 4 x 20 smd LED diod.
Ta firma dělá měniče kulatého tvaru vysoké jen 2cm. Vývody 4X50 Volt. Měnič je nenahraditelný ničím. Takže do šrotu.
On říká ,že když mu to svítí tak to musí být dobré.
Nebudu se hádat. Koupím mu novou lampu na vlastní náklady. Preventivně zabudují i filtr.
Nebrat od firmy Strühm. Neumí udělat 10W měnič.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: VAROVÁNÍ
Autor: Milan (---.anonymouse.org)
Datum: 02.11.2019 10:14

Při použití KV pro účel datových přenosů po vedení to bude OK :D

Autor: To je uuuplně jedno (84.244.73.---)
Datum: 02.11.2019 10:33

S těma PLC bych to neviděl tak tragicky. Máme je doma na spojení hamovna, obyvák kotelna a bez problému. Dokonce i norma definuje jakým frekvencím by se to mělo vyhýbat. Jo v dávných dobách těchto PLC čipsetů to byla trochu anarchie, ale dnes to neni tak zlé, jak každý říká

Autor: petr (---.alfservis.cz)
Datum: 02.11.2019 10:36

Osobně bych si nedovolil sousedovi ani fotrovi říkat, že má něco vypnout. A že mobil v noci prostě nabíjet nebude a televize bude vytažená ze zásuvky. Tenhle boj jsem vzdal před deseti lety. Amáter není privilegium, ale jiný druh úchylky.

Datum: 02.11.2019 10:40

Jistě že jo. Některým lidem k životu stačí jen pravidelné vyměšování.

Autor: Milan (---.anonymouse.org)
Datum: 02.11.2019 10:51

Neni jen PLC, ale taky VDSL [www.cetin.cz]

Datum: 02.11.2019 11:04

petr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Osobně bych si nedovolil sousedovi ani fotrovi
> říkat, že má něco vypnout. A že mobil v noci
> prostě nabíjet nebude a televize bude vytažená ze
> zásuvky. Tenhle boj jsem vzdal před deseti lety.
> Amáter není privilegium, ale jiný druh úchylky.
--------------------------------------------------
Tady nejde paušalizovat. Když je výrobek v pořádku, tak nevadí. Mám LED žárovky, reflektory, nabíječky. Bez problému. Pokud máš doma dobrý koax, ani o tom nevíš. Ale pokud se něco posere, nebo to výrobce zanedbá, tak to letí i po síti a poznáš to i na 200 metrů.

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 02.11.2019 11:05

Dnes nikomu nenařídíte, aby něco-cosi vypnul. A do domu/bytu nikdo nikomu nevleze. Mám doma bordel S9+20dB napříč krativlnami a když jeli z ČTÚ okolo, po známosti se zastavili.
Ověřili jsme výtahy, protější BTS, protože technici z ČTÚ mohou nařídit změnu výkonu i vypnutí za účelem měření.
Závěrem jsou internet a spínané zdroje. Na Ubiquiti mě řekli že dostupnost internetu je "společenský zájem" a to je dnes právní zaklínadlo, a je v myšlení justice nadřazené i zákonům a vyhláškám. (technická norma už vůbec není závazná). Celá záležitost je nad jejich možnosti.
Prý jestli si chci hobby užít tak z intravilánu. Chatu, chalupu....SOTA, WFF. To mě nemuseli radit.

Datum: 02.11.2019 11:07

Milan měl na ministerstvu prosazovat zrovna optiku místo vopruzDSL. Naštěstí většina chudých vesnických obyvatel si spočítá, že wifi je levnější a rychlejší a je hned. Většina lidí ani telefon zavedený neměla.

Datum: 02.11.2019 11:21

Pořád ale platí Zákon č. 127/2005 Sb. paragraf 100.

§ 100
Povinnosti provozovatelů
(1) Provozovatelé strojů, přístrojů a zařízení (dále jen "zařízení"), jejichž provozováním vzniká vysokofrekvenční energie, jsou povinni zajistit, aby vysokofrekvenční energie těchto zařízení nezpůsobovala rušení provozu elektronických komunikačních zařízení a sítí, popřípadě rušení poskytování služeb elektronických komunikací nebo provozování radiokomunikačních služeb, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak.
A dalších jeho osm odstavců.
[www.zakonyprolidi.cz]

Datum: 02.11.2019 11:26

Jenže to by se muselo vypnout všechno, co se prodalo za posledních 15 let. A kvůli amatérům? Kde jsou ty doby, že nejvíc rušila klávesnice a monitor.

Datum: 02.11.2019 11:27

To Martin
"Byl krásný klid, akorát slabě chodily stanice z USA silou S0-S3 Žádný Rus ani Evropa."

P.S. podívej se do manuálu k TCVRu, jaká je výrobcem stanovená citlivost RXu při definovaném odstupu S/Š.
Porovnej si to s tabulkou hodnot S-metru s definovaným napětím na vstupu přijímače pro krativlny. Pro S9 je to 50uV (krativlny) a zbytek hodnot lze i spočítat aniž by jsi potřeboval google.
Žádné signály v síle S0 a odhadem do S2 jsi slyšet nemohl.
A protože se to odehrálo na 20m, je zarážející přesnost S-metru na transceiveru. Na 14Mhz zpravidla výrobci S-metry kalibrují.
Že jsi to amíkům sázel 599 TU???

Datum: 02.11.2019 11:51

Larry napsal(a):
> Žádné signály v síle S0 a odhadem do S2 jsi slyšet
> nemohl.
Vidíš a přece jsem slyšel. Ale asi zajdu k ušnímu a půjdu to těm Japoncům votřískat o hlavu a budu chtít zpátky těch sto litrů co jsem za to dal.
Bo Larry říkal že jsem nikoho neslyšel. :-)

Autor: Adam (88.81.69.---)
Datum: 02.11.2019 12:17

Pokud jsou lidi normální, vše jde domluvit. Taky jsem řešil rušení a vždy šlo vše v pohodě. Pokud člověk narazí na kreténa, tak je problém i bez rušení. To jsem rušil TV ikdyž jsem nevysílal, už jen pohled na anténu vzbuzoval hrůzu... Naštestí vše pominulo a soused se vzpamatoval..
Jinak mám na zahrádce 20W LED svítidla od jednoho výrobce a každé ruší v jiném segmentu. Když zapnu 4 kusy tak je to od 20 po 6m asi za S6, ale mám to asi 10m od antén. Ale když vysílám, nesvítím, hi.

73, hodně zdaru. A koho to nebaví, ať jde na ryby, nebo si tu rybu může rovnou koupit.

Datum: 02.11.2019 12:22

ne nikam nechoď. třeba máš jenom selektivní slyšení. já ho mám taky, projevuje se to tak, že slyším co chci a většinou neposlouchám přítelkyni.

Vezmi si generátor a pískni si na vstup signál 50uV a uvidíš co ukáže Smetr. potom si to zatlum ateuátorem a zopakuj si to. Na 28 i 1,8Mhz se to určitě bude rozcházet, tomu rozumím.

To co ukazoval S-metr jako S0 muselo být reálně tak asi S3.
standartně jsou citlivosti RX okolo 0,25uV +/- podívej se tady aby jsem zkrátil Tvé utrpení.Není to složité.
[en.wikipedia.org]
[www.giangrandi.ch]
možná kecal i Jindra OK1VR už drahně před 25ti lety v PE AR.

S0 je signál nula! prostě nic! A kde nic není ani smrt nebere, natož CW.

Víš co to je S-metr??? To je jenom poměrové měřidlo. Kdežto S stupnice (hodnoty) mají přesně stanovené odpovídající napětí na svorkách - konektoru RX.

Jak je to skuečně, lze změřit přístroji SDR kde si v sw můžeš přesně nakalibrovat S-metr po měřící přístroje, které stojí více než ten tvůj zázrak na stole.

A když jsme u té tabulky viz link, 50ohmů impedance na anténním štekru ber s rezervou. To je jenom zbožné přání výrobců. S kmitočtem se opět mění.
Tak znovu, jinak a pravdu.jak to bylo s US stanicemi???

Datum: 02.11.2019 12:45

Je to tak Adame. Tady v mém případě jsem měl taky problém. Je to maník kterému každou chvíli půjčuji míchačku, svářečku. Když jsem mu říkal jestli by byl tak hodný a mohl na pár vteřin vypnout jistič abychom zjistili odkuď to jde, tak mi říkal že on to má vše v pořádku a tudíš vypínat nic nebude. Potom mi říkal že to není jeho starost, ať si tam dám nějaký čistič signálu. Byl jsem jeho přístupem v šoku. Už jsem to chtěl vzdát, tak jsem mu řekl že tedy dobrá, bude se to muset řešit přes ČTU s úředním příkazem o odstranění rušení. Byl jsem si 100% jist. To už jsem tady vedle v ulici úspěšně použil. Potom velice neochotně vypnul vypínač a bylo po rušení. Takže jsme se alespoň domluvili, že mu koupím lampu ze svého.
Jinak mám na půdě 4 reflektory, každý po 50W. 200W, asi 400 ledek přes spínané zdroje a je absolutní ticho. Koupeno v Jablotronu.

Datum: 02.11.2019 12:59

Larry napsal(a):
> S0 je signál nula! prostě nic! A kde nic není ani
> smrt nebere, natož CW.
------------------------------------------------------
Larry, nebudu se s tebou přít protože ty víš vždy a za všech okolností všechno nejlíp. Ani nikde nebudu pískat generátorem.

Jenom tě chci opravit z tvého základního omylu že S0=nic.
Samozřejmě že to není pravda S0= 0,1 mikrovolt na 50Ohm neboli -127dBm
Běž se to doučit a potom zase někdy přijď poučovat.

Autor: Martini (---.anonymouse.org)
Datum: 02.11.2019 13:08

"S0 je signál nula! prostě nic! A kde nic není ani smrt nebere, natož CW."
---------------------------------------------------

Ani náhodou. S0 je signál 48dB pod S9. Tedy -141dBm (na VKV, resp. -131dBm na KV). Při takovém signálu CW operátoři dávají 599. Zkuste si to, pokud máte slušný generátor, budete se divit. Potom se nemůžete divit, že vás něco ruší.

Datum: 02.11.2019 13:12

Nojo Vopruz, jenže na KV je šumové pozadí prostředí a hlavně ionosféry. To není VKV, kde se dá jít do hloubky předzesem.
Somozřejmě, když se "pásmo zavře" tak šum klesne, ale pak je to jak na VKV a není tam koho dělat.

Autor: Jirka (---.cust.vodafone.cz)
Datum: 02.11.2019 13:15

Kašli na ně Larry. Teď zrovna začíná kurs pro mladé Hamíky. Zápiš se tam.
Pak tu teprve vytřeš všem zraky.

Jdi na stránku: 1234Následující
Aktuální stránka: 1 z 4

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *1* =