CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
rušení internetu
Autor: Mirek (---.anonymouse.org)
Datum: 07.12.2019 13:11

Mám trochu problém s rušením internetu. Někdy mi při vysílání vypadne připojení které mi přichází v pásmu 5GHz. Síťový kabel ze střechy kde je anténa je S/FTP asi 20m. Neví někdo kde je dobré to stínění uzemnit? U počítače, nahoře, nebo oba dva konce. Nebojoval už s tím někdo? Kde kupujete stíněné konektory RJ45? Případně lépe stíněný kabel na metráž?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: rušení internetu
Autor: OK9VPZ (84.244.73.---)
Datum: 07.12.2019 17:16

Otázkou je, zdalipak je rušeno polem antény, nebo nějakým longwirem či jiným nepřizpůsobeným svodem, po kterém běhají plášťové proudy jako prase.

Autor: Jirka OK1NMJ (---.50.broadband6.iol.cz)
Datum: 07.12.2019 20:02

Pokud máš kabel STP, tak se stíněním opatrně, na jedné straně připojit, ale pozor aby spojením i na druhé straně nevznikla nějaká zemní smyčka

Autor: ok1vpz (---.anonymouse.org)
Datum: 08.12.2019 13:34

Jo, připojte stínění jen na jedné straně, aby se z toho stínění stala anténa! Fakt dobrá rada! Co takhle natáhnout paralelně k řádně namontovanému STP kabelu paralelně žlutozelený drát CY 6mm2 ? Nebo se raději připojit na nějakou seriozní síť, která opravdu funguje?

Autor: Mirek OK1DOM (---.cust.centrio.cz)
Datum: 08.12.2019 22:57

Jak daleko od sebe jsou kabely? Jaký používáš koax? Na jakém pásmu pracuješ? Máš na koaxu navléknuté feritové toroidy?

Datum: 09.12.2019 09:04

Mirku, jedná se o všechny pásma při použití většího výkonu v rámci povolovacích podmínek. V použitých "trubkových" kabelech Andrew 1/2" ani v plášťovém proudu to není. Proto ferity ani nemám, myslím že by nic nevyřešili. Jedná se o el.magnetické pole pocházející z antén. Anténa je na stožáru na zahradě. Hlavně se projeví když natočím 3el. yagi přímo na barák.
Jsou asi nějaké zásady jak a kde uzemnit síťový SFTP kabel. Parabola na komíně, není prozatím hromosvodově uzemněna. Nahoře i dole stíněný RJ45, spojený s kabelem, zastrčený do zdroje, který je spojen s nulákem. To co píše VPZ by mohlo snad pomoci v případě kdyby byl začátek a konec kabelu SFTP připojen na různé zemní potenciály.
Já mám komín ale izolovaný-cihlový. Zkusím ještě možnost odpojit stínění od paraboly a nechat uzemnění jen dole do jedinoho zemnícího bodu.

U té příležitosti mne napadlo, kolik procent takových parabol je zapojeno v souladu s normou. Podle mého selského rozumu by nebylo vůbec dobré uzemnit takovou parabolu k hromosvodu a mít doma v obýváku na stole drát přímo od hromosvodu.
Myslím, že by to mělo být správně v ochranném pásmu oddáleného hromosvodu. Vidím tady stovky takových parabol, ale převýšenou oddálenou hromosvodovou tyč ani jednu.

Re: ruseni internetu
Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 09.12.2019 09:23

A jak jsi tam na tom s napajenim u anteny? Pres PoE?
A co treba to dati do optiky?
[www.discomp.cz]
[www.discomp.cz]
[www.discomp.cz]

Datum: 09.12.2019 10:13

Díky Pájo. Napájené to mám přes PoE. Prozatím vyzkouším různé kabelové možnosti. Potom jsou ještě lépe stíněné kabely CAT6? Nejsem v tom nějaký znalec, budu postupovat systém pokus-omyl. Ještě koupím kousek slušné propojky mezi PoE a compem. Asi 1metr. Ten kousek ještě nemám zastíněný. I když stínění trasy je připojeno k PoE, jehož všechny zdířky jsou připojeny na nulák. Doufám že něco zabere. Myslel jsem že už s tím někdo zápasil a dá tady něco co mu zabralo. Je to tak na hranici. Někdy to dělá někdy ne.
Ale díky za snahu. Doufám že do optiky nebudu muset.
Čau.

Autor: Larry (---.fastportnet.cz)
Datum: 09.12.2019 10:40

PoE je slušný zdroj rušení, tomu bych se vyhýbal.Použij externí a pokud možno lineární zdroj, nikoliv spínaný. Dělal jsem s tím pokusy na remote RX sajtu a PoE jsem se rychle zbavil.V SDR spektru to bylo nádherně vidět. Důležité je zejména správně nakrimpované konektory. Nakonec bude stačit CAT5e. Na tom pojede i giga.
Tady už se tohle diskutovalo. Je potřeba když se stíní, aby bylo stínění na stejných potenciálech na obou koncích.
Souběh silových a datových vedení je oficiálně řešen v normě ČSN 33 2000-5-52:1998 a je předepsáno, že souběhu je třeba se vyhýbat a odstup silových a datových vedení záleží na délce souběhu, u dlouhých souběhů má být alespoň 200 mm a lze je dát blíž, pokud jsou odděleny kovovou zemněnou přepážkou ( proto se v těch širokých plastových "korytech" pod okny dělá ta plechová přepážka ). Pokud je souběh vedení kratší, než 35 m a datové vedení je stíněné ( stíněné, tedy STP !! ) tak norma souběh připouští

L.

Autor: ok1vpz (---.anonymouse.org)
Datum: 09.12.2019 19:17

Ještě jsem neslyšel, na jakých kmitočtech to ruší. Pokud na KV, máš smůlu, to je převážně humus přímo z toho ethernetu. Moc řešení (s výjimkou té optiky) to nemá. Pokud to ruší zdroj POE, zkus jej nahradit 3 placatými baterkami. Chvíli to vydrží a máš možnost ověřit, zdali se to rušení změnilo. Obávám se, že ne. Zkus přepnout linku od toho wifi modemu, nebo co to je, na duplex 10Mbit/s. Zmizelo to? Jdi do té optiky, nebo zkus ten ethernet (trochu prasecky) nahradit dvěma 75ohm koaxy - zvlášť pro RX a zvlášť pro TX komunikační linku.

Datum: 09.12.2019 19:49

Kluci. Nejedná se mi o rušení příjmu RXu. Smířil jsem se, že na každém pásmu slyším jeden-dva, celkem bezvýznamné zázněje. Např na 14.029. Jinak klídek. Wifi modem vůbec nemám. Mám jen parabolu 5GHz na střeše-PoE a comp.
Jde mi o to, že při zaklíčování TXu mi vypadává občas internetové připojení. Něco se naindukuje do stíněného SFTP kabelu a připojení mi vypadne. Jen při větším výkonu a podle toho kde zrovna směruji TX anténu.

Autor: Ocún (---.nat64.trex.fi)
Datum: 10.12.2019 22:02

Nevím, sice, co je "parabola 5GHz na střeše-PoE a comp". Ale předpokládám že v té parabole je i nějaký wifi bazmek. Je potřeba zjistit, co přesně je tím "vypadne internet". (Restart wifi, rozpad Ethernet linky atd.), než meditovat nad tím, jestli použít "lepší" S/FTP, tak by bylo dobré vědět, co přesně tam máš. Taktéž, jestli se jedná o PoE pasivní, nebo aktivní (dle standartu 802.11af nebo at). wifi bazmek u paraboly je v plastové nebo kovové bedně?
Jak chcete něco radit, když nevíte ani tyhle základní informace.

Autor: Mirek OK1DOM (---.cust.centrio.cz)
Datum: 12.12.2019 03:57

Jakým výkonem tcvru budíš PA?

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*6* + *7* =