CB news - Recenze

  CB news
  Technika
  Radioprovoz
  CB akce
  Začátečník
  Recenze
  Ostatní

  CB seznam
  CB news
  CB stanice
  PMR stanice
  Radioscannery
  Dokumentace
  CB bazar
  CB burza
  CB prodejci
  Kalendář akcí
  CB software
  Lokátor
  CB forum
  CB chat
  1000 spojení10.01.2002 00:00
Nebojte se CB
Sekce: Recenze

Malá recenze knížky, která by určitě neměla chybět v CBčkářově knihovničce.

Jistě mi dáte za pravdu, že každý začátek je těžký.
Někdo má to štěstí, že má při ruce někoho, kdo mu může poradit.
Někdo ne, a tak mu nezbude, než shánět informace jiným způsobem - třeba tak, že se poohlédne po nějaké té chytré knížce.

Asi jedinou knížkou, v níž se začínající CBčkář dozví o nástrahách a způsobu komunikace na CB pásmu je útlá, stodeseti stránková knížka Daniela Mecy a Petra Vlacha Nebojte se CB.

Obálka - Nebojte se CB

Daniel Meca, Petr Vlach
Nebojte se CB
BEN - technická literatura, 1998
ISBN 80-86056-44-9

Z obsahu:
 • Začínáme
 • Zákony a předpisy pro vysílání
 • Co je co
 • Druhy radiostanic
 • Nutné příslušenství
 • Další příslušenství
 • Vysílání a průběh spojení
 • Šíření elektromagnetických vln
 • Historie
 • Přílohy
 • Věcný rejstřík
 • Prezentace firem

Co vše se v této knize dozvíte?
Po úvodní předmluvě nastává seznámení se zákony a předpisy pro vysílání. Ne nebojte se, nevypadá to tak divoce, jak se to jmenuje - naleznete tu seznam homologovaných radiostanic, platný k datu vydání knížky (1998) a znění Generálních povolení.
Ve třetí a čtvrté kapitole začíná poučnější a zábavnější četba. Dozvíte se zde o výbavě, funkcích a druzích radiostanic, a co od každé z nich můžete očekávat.
Pátá kapitola je věnovaná příslušenství, bez něhož by prostě vysílat nešlo - anténám, kabelům a napájecím zdrojům. Kromě přehledu antén se zde dozvíte například i to, jak si vybrat správnou anténu a jak ji správně vyladit.
V další kapitole, pojmenované Další příslušenství se dozvíte o nějaké té další "bižiturii" k Vaší staničce. Dozvíte se, o zesilovačích (výkonu, vstupních), selektivních volbách, voxech, kompresorech, měřičích ČSV (PSV, SWR), wattmetrech, matchboxech apod.
V sedmá budete zasvěceni do tajů CB provozu - dozvíte se, jak navázat spojení s dalšími CB stanicemi, co jsou to relátka, expedice, co je to report a jak se určuje - prostě poznáte CB latinu.
V následujících částech lehce nakouknete opět trochu do teorie - nejprve se seznámíte se zvláštnostmi šíření elektromagnetických vln, dozvíte se, co jsou to DX spojení. A nakonec se seznámíte s historií CB provozu.
Tím jsme u konce knížky - ještě nám tu zbývají přílohy s rozdělením kmitočtů CB kanálů, s místním rozdělením svolávacích kanálů, s Q-kódy a s hláskovacími tabulkami.

Takže, tímto skončilo malé seznámení s touto, pro začínající CBčkáře, myslím si užitečnou knížkou - ten si z ní určitě něco vybere. A pokud se i Vám dostane do ruky, doporučuji si ji v klidu prohlédnout a zvážit, zda ona vynaložená stokoruna (resp. 99,- Kč) za to stojí. Každopádně, v knihovničce se i přes svůj malý, A5-tkový, formát určitě neztratí.

Pája (http://www.cbradio.cz)